Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Nivå Gymnastikforening mistede et æresmedlem, da Evelyn Jensen gik bort i sidste måned. Evelyn har været æresmedlem i foreningen siden 1992, blandt andet pga. hendes engagement som sekretær i Nivå Gymnastikforenings hovedbestyrelse, der i dag er nedlagt, og som formand for NG-buerne blandt mange andre tillidsposter. Vi bringer her et mindeord til Evelyn skrevet af Per Frost Henriksen, Formand for Fritids- og Erhvervsudvalget i Fredensborg Kommune.

 


 

En livsglad og omsorgsfuld kvinde gik bort den 8. februar i år. Evelyn Jensen har levet et over 86 årigt langt liv, kendt og elsket af mange. Jeg husker hende fra 60’erne hvor hun som chauffør i hendes fars vognmandsforretning, kørte os skolebørn fra Vejenbrød til og fra Nivå Centralskole. Allerede den gang faldt jeg for hendes charme, selvom hun også kunne være skrap og bestemme over os skolebørn. Hun spurgte ind til, hvad vi lavede og hvordan vi havde det. Hun havde indlevelse og spredte glæde.

Sporten nød også godt af Evelyn. Blandt meget andet var hun formand for NG’s bueskytter og sekretær i NGs hovedbestyrelse, alle tillidshverv lagt sammen gav hende et helt naturligt æresmedlemskab i 1992 i hendes elskede idrætsforening NG. Hun var i den grad i sit es, når hun deltog i DGIs landsstævner, i Horsens i 1990, mødte jeg hende rank og flot med strålende øjne og lyst til fællesskabet og gymnastikken. Hun var i den grad med til at skabe fællesskab, hvor der var plads til os alle.

I den lokale socialdemokratiske partiforening har Evelyn altid sat sit præg. Hun var skarp i replikken når værdierne ikke var ordentligt på plads og de svages sag ikke blev talt højt nok. Hun tog på sin helt egen facon bladet fra munden og alle lyttede. Jeg er Evelyn dybt taknemmelig for hendes opbakning i starten af 90’erne, hvor jeg som ung mand lige var kommet i byrådet. Hun bakkede åbent op og var om nogen den der fik mig til at holde fast i det politiske liv og kæmpe for børn, unge, et mangfoldigt foreningsliv og svage grupper i samfundet. Hun kunne det der med at dele selvværd ud til andre. Tak for det Evelyn.

Evelyn gjorde den berømte forskel, også i engagementet på Pillemark Skole på Samsø, hun tænkte på andre end sig selv. Evelyn vil blive savnet af familie, venner og af dem der bare har mødt hende én gang. Hun var noget helt særligt. Et dejligt menneske.

Æret være Evelyns minde.