Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Søndag den 7. maj var Nivås TeamGym mini piger til finalerne ved forbundssmesterskaberne. 
 
Mini pige 3 startede morgen ud med en flot bane, men med lidt dyre kiks på trampetten og rytmen gav det dem i 50,024 point i alt. Hvilket rakte til en 8. plads i 10. Division.
 
Mini pige 2 var fra 1. runde placeret som nummer 6 i 6. Division, . Med en flot bane uden er eneste fald og blot et enkelt fald på trampetten så det lovende ud. Med lidt få, men dyre fejl i rytmeserien blev det til en flot 5. plads med 57,350 point.
 
Mini pige 1 startede på en 7. plads i 2. division, så der skulle en god konkurrence til for at gøre håb om medaljer. Pigerne kørte en perfekt bane og en perfekt trampet med rekord høj udførsel. En veludført rytmeserie med en del nye momenter resulterede i en stort set fejl fri konkurrence.
Den flotte præstation gav pigerne hele 70,315 point og en 2. plads i 2. division.
 
Mini 1
 
Mini 2
 
Mini 3