Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Nivå Gymnastikforenings tre juniorpigehold deltog i weekenden i anden runde af Forbundsmesterskaberne i TeamGym. Her deltog 82 pigehold, hvor kun de 4 bedste hold går videre til DM finalerne på lørdag den 27. maj.

Nivås førstehold lå i 1. division og skulle dyste om en top-4 placering og dermed en af de 4 eftertragtede pladser til DM finalerne. Pigerne lå fra start seadet som nr. 2 mellem de dygtige piger fra Greve og Viborg. Holdene lå fra start uhyggeligt tæt, så det var dagsformen der skulle afgøre medaljefordelingen.

Nivås piger har tidligere i denne sæson vundet Sjællandsmesterskaberne, så målet om at vinde Forbundsmesterskaberne var klar.

Det blev en nervøs konkurrence med flere fejl fra alle topholdene. I sidste ende kunne Nivåpigerne se, at deres præstation ikke var til at slå, og de kunne indtage førstepladsen og få hængt de velfortjente guldmedaljer om halsen. Holdet skal nu hjem i træningshallen og finpudse de sidste detaljer inden kampen om Danmarksmesterskabet løber af stablen på lørdag i Ceres Arena i Århus. Her skal de konkurrere mod dagens sølvvindere fra Viborg GF, bronzevinderne fra TeamGym Greve og 4. pladsen der gik til TeamGym Aarhus.

Nivås andethold havde allerede opnået sæsonens mål at at placere sig som Danmarks dygtigste andethold. Dette opnåede de ved 1. runde af Forbundsmesterskaberne hvor de kørte en så god konkurrence at de til denne konkurrence var seedet som 6'ere i 2. division. En division udelukkende bestående af førstehold var dog for hård konkurrence og Nivås andethold konkurrerede med super flot gymnastik men med en sværhed der var lavere end de andres. Efter en veludført konkurrence fastholdt holdet deres placering som nummer 6 og de er således fortsat Danmarks bedste andethold med en samlet placering som nummer 14 ud af de 82 deltagende hold.

Tredjeholdet var i konkurrence lørdag morgen. Holdet havde ved første runde af Forbundsmesterskaberne kvalificeret sig som 6'ere i 7. division. Holdet præsterede flot, men måtte lade sig tage til takke med en 7. plads grundet små kiks på bane og trampolin.

Stort tillykke til holdene med de flotte præstationer. Ligeledes skal der lyde et kæmpe held og lykke til førsteholdet med deres kamp om guldet til Danmarkmesterskaberne i weekenden!