Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Lørdag d. 2. april 2011 deltog Nivå Gymnastikforenings Ynglingepigehold til 1. runde af Ynglinge DM i TeamGym. Holdets trænere havde ambitioner om at holdet kunne komme i top 8 og derved få en plads i 1. division til DM-finalerne i Maj. Konkurrencen blev afholdt i Odense og i alt deltog 26 hold fra hele landet. Det var nogle veloplagte, men nervøse Nivå-gymnaster der mødte frem i Odense idrætspark kl. 10 lørdag morgen. Holdet havde haft nogle rigtig gode træninger i ugen op til konkurrencen og følte sig klar til konkurrencen. Opvarmningen bar dog præg af at pigerne var nervøse! Trænerne besluttede derfor at skrue lidt ned for sværhedsgraden på banen for at være sikker på at gennemføre konkurrencen med den højest mulige udførselskarakter. Til konkurrencen fik pigerne styr på nerverne og gennemførte først en forrygende serie af spring på trampet. Faktisk var det så flot at holdet fik den femte bedste karakter på trampet af alle de deltagende hold. Herefter skulle holdet fremvise deres rytmiske serie. Det gik også godt, men der var desværre nogle uheldige og lidt dumme kiks. Holdet fik dog sluttet konkurrencen af på bedste vis med nogle imponerende banespring, der endte med at give holdet den tredjehøjeste karakter på banen af alle de deltagende hold! I alt endte holdet med 37,91 point hvilket placerer dem som nummer 8 med kun 0,07 point op til syvendepladsen. Det er første gang at Nivå Gymnastikforening har et hold i 1. division! En super præstation og det var nogle tilfredse trænere og glade gymnaster der lørdag eftermiddage tog hjem fra Odense.

Videoklip af holdet kan ses her på hjemmesiden og på www.youtube.com/nivaagf.

På lørdag d. 9. april er der mulighed for at se pigerne til Nivå Gymnastikforenings forårsopvisning i Holmegårdshallen i Kokkedal. Indgangen er åben fra kl. 11 og opvisningen starter kl. 12. Pigerne vil fremvise deres konkurrencespring og -serie, da de skal til Sjællandsmesterskaberne i Ringsted dagen efter. Hvis alt lykkes til konkurrencen er bronzemedaljerne inden for rækkevidde.


På billedet ses holdet i deres rytmiske serie.