Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Påsken stod i gymnastikkens tegn for mere end 60 gymnaster og trænere fra Nivå Gymnastikforening.

Torsdag og fredag gik turen til Ringsted for at deltage i Sjællandsmesterskaberne i TeamGym for Mini og juniorgymnaster. Her deltog NG med fire minipigehold samt to juniorpigehold.

Nivås to micropigehold lå i henholdsvis 8. (micro 2) og 7.division (micro 1). Tidligt torsdag morgen startede micro 1's konkurrence, hvor de lagde ud med trampet.  Her blev der kørte flotte spring, dog desværre med to gennemspring, hvilket resulterede i en ikke så høj karakter på 5,700. Derefter stod den på rytmeserie, hvor pigerne kørte rigtig nydeligt og fik en score på 9,350. De sluttede af med at køre en yderst flot bane, hvor de også fik en nydelig karakter på 10,000. Samlet fik pigerne 25,050 og en 7 plads i 7.division. Om fredagen var det micro 2 der skulle i konkurrence, og startede med at køre serie, hvor pigerne fik en score på 7,933. Herefter skulle pigerne på bane, hvor de viste meget flotte og sikre øvelser, som også sikrede dem divisionens højeste banekarakter på 8,833. Til slut blev der kørt en super flot og næsten fejlfri trampet, med meget få kiks, og dette fik pigerne en karakter på 6,833 for. Samlet fik micro 2 23,599, og en 4.plads, med kun 0,300 op til 3.pladsen i 8.division. Super flot af nivås to microhold!

For første gang i NG´s historie er det lykkedes et af NGs minipigehold at vinde medalje i første division ved Sjællandsmesterskaberne i TeamGym. NG´s miniførstehold var fra starten kvalificeret som nr. 5, men efter en flot konkurrence, kunne pigerne indtage meldaljeskamlen og modtage deres bronzemedaljer.

I samme aldersrække stillede også NG´s mini andethold op og de sluttede på en flot 6. plads i 3. division. Pigerne havde desværre et par kiks i deres trampetspring, men sprang nogle fine banespring hvor de også fik divisionens næsthøjeste karakter!

NGs to juniorpigehold var ligeledes i aktion til SM. Junior førsteholdet opnåede guldmedaljer i 2. division og scorede samtidigt point nok til at de kunne have vundet over to af holdene i første division. Junior andetholdet konkurrerede i 3. division hvor de endte på en 8. plads. Deres bedste redskab var banespring hvor holdet fik divisionens næsthøjeste karakter.

Lørdag var det Nivås Ynglingepigehold der skulle til deres første runde af DM i Herlev. Holdet var fra start desværre plaget af småskader der gjorde det svært at stille med et hold der var helt klar til kamp. Under opvarmningen måtte en gymnast udgå da hun landede på et overstrakt knæ i et trampetspring. Holdet startede deres konkurrence med banespring. Her kiksede holdomgangen og en gymnast vred om på sin fod i første omgang. Holdet klarede presset og præsterede på trods af de svære vilkår alligevel at køre en god konkurrence. Pigerne sluttede på en samlet 9. plads og det placerer dem som foreløbige et'ere i 2. division. En placering de endte på ved sidste års DM finaler og som de skal forsvare til DM finalerne i midten af maj.


På billedet herover ses Mini førsteholdet med deres bronzemedaljer.


På billedet herover ses Junior førsteholdet med deres guldmedaljer.