Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

I lørdags deltog to af Nivå gymnastikforenings teamgymhold til 1. runde af micro DM

Micro 1 lagde ud med at springe en næsten fejlfri trampet med kun et fald. Dette gav dem en score på 9,483 og altså den 6. højeste karakter for trampet. Bagefter sprang pigerne bane, hvor der også kun var et fald, og gav dem en karakter på 10,366. Til sidst skulle pigerne lave rytmeserie hvor der var nogle kiks, men de endte alligevel på 9,200 i score, som gav micro 1 en samlet karakter på 29,049.

Senere på dagen var det micro 2 tur til at skulle i konkurrence. De startede ud med at køre en flot rytmeserie, dog med en del kiks, som gav dem en score på 8,750. Bagefter gjaldt det spring på trampet. Her var der et gennemspring og fald, som gav dem en samlet score på 5,133. Micro 2 sluttede af på bane hvor det kørte pæne banespring og endte med en karakter på 8,300. Deres samlet scorer blev derfor 22,183 for micro 2.

Videoer kan ses her: