Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Påsken stod i gymnastikkens tegn da der fra d. 17-19 april afholdtes Sjællandsmesterskaber i TeamGym i Helsinge. Nivå Gymnastikforening deltog med fem hold. To micropigehold, to minipigehold og et juniorpigehold.
 
Torsdag afholdtes konkurrencen for microerne. Holdene lå placeret i 1. og 2. division og på trods af to velgennemførte konkurrence var der ingen af holdene der fik medaljer med hjem. Micro1 endte på en samlet syvende plads i 1. division og micro2 endte på en samlet ottende plads i 2. division.
 
Video af micropigerne kan ses her:
 
Fredag var det minipigernes tur til at kæmpe om medaljerne. Holdene lå placeret i 1. og 2. division ud af de 8 divisioner der konkurrerede på dagen. Mini2 kunne ikke helt følge med niveauet i 2. division. Holdet kørte en fin konkurrence og sluttede på en samlet syvende plads med en fjerdepldas i banespringene som deres bedste disciplin.
Mini1 kørte en god konkurrence og især banespringene blev gennemført flot! Faktisk sluttede pigerne med Sjællands højeste karakter på banespringene. En karakter der ligeledes var højere end alle dem der var givet til 1. runde af DM weekenden før. Pigerne sluttede på en samlet fjerdeplads i 1. division og scorede næsten 4 point mere end weekenden før til deres DM kvalifikation.
 
Herunder billede af Mini førsteholdet og to piger fra andetholdet.
 
Video af minipigerne kan ses her:

 
Lørdag skulle juniorpigerne i aktion. Pigerne havde en fin opvarmning, men der var desværre for mange fald inde i konkurrencen. Holdet endte på en sjetteplads i 2. division. Den kommende uge skal bruges på at finpudse øvelserne inden 1. runde af DM på lørdag i Århus.
 
Video af juniorpigerne kan ses her: