Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

I weekenden var juniorpigerne fra Nivå Gymnastikforening til deres første runde af DM i Århus. Der deltog 63 juniorpigehold der alle skal divisionsindeles i 8 divisioner ud fra deres præstationer til første runde. Til finalerne skal holdene kæmpe om medaljer i deres respektive divisioner.

Pigerne kørte en god og stabil konkurrence med kun tre fald i deres spring. Pigerne forbedrede deres samlede karakter med mere end 3 point i forhold til deres sidste konkurrence. Holdet endte på en plads som nummer 23 hvilket kvalificerer dem til en plads i tredje division, hvor de ligger på en foreløbig syvendeplads. DM finalerne ligger d. 7. juni, så pigerne har nogle uger til at forbedre formen yderligere ingen kampen om medaljerne går i gang.

Video af juniorpigerne kan ses her: