Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

 

Sidste weekend var Nivås to microhold i TeamGym til anden runde af Danmarksmesterskaberne.

 

 

Micro 2 lagde ud. Holdet havde efter første runde af DM kvalificeret sig til femte division og fået en score på 11,092 med over til anden runde. Pigerne startede anden runde med en flot rytmeserie. De blev belønnet med divisionens næsthøjeste karakter på 10,850. Bagefter skulle pigerne springe bane. Her havde de nogle kiks og fald og måtte nøjes med en score på 7,750. Faldene forsatte desværre på trampetten, hvor pigerne fik en score på 5,466. De endte på en femteplads i femte division med en samlet score på 35,158.

Senere på dagen galdt det Micro 1. De havde kvalificeret sig til anden division efter første runde af DM, og de havde fået en score på 14,525 med videre. Pigerne startede på banen, som de klarede uden nogen fald. Det gav dem en scorer på 10,150, hvilket var divisionens tredjehøjeste banekarakter. Herefter skulle pigerne springe trampet. På trampetten var der en del fald, hvilket gav pigerne en karakter på 8,050. De sluttede af med en stort set fejlfri rytmeserie og fik en score på 12,466. Micro 1 endte på en samlet sjetteplads med en samlet score på 45,191.

Pigernes præstationer kan ses på video her: https://www.youtube.com/playlist?list=PLqQUYfNtqNmGgVHV9jAE83mqg6qiVoJrJ

I denne weekend gælder det Nivås minipiger, der skal konkurrere ved Danmarksmesterskaberne i Vejen.