Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.


De glade juniorpiger med deres sølvmedaljer!

Lørdag d. 7. juni afholdt Gladsaxe IF DM finalerne i TeamGym. Nivå Gymnastikforening havde et hold piger med i 3. division. Holdet havde ved første runde kvalificeret sig som nummer 7 i divisionen. Pigerne havde i ugen op til konkurrencen trænet hårdt og de var klar til konkurrencen på dagen. Opvarmningen forløb godt på alle tre redskaber. Holdet startede deres konkurrence på springbanen og sprang generelt pæne spring men desværre med et par dyre kiks. På trods af dette fik pigerne divisionens tredje højeste karakter for deres banespring. Trampetspringene forløb desværre heller ikke fejlfrit. De var dog generelt veludførte og de fik divisionens næsthøjeste trampetkarakter. Rytmeserien var veludført og de fik 15,9 point, deres højeste score i år. Samlet set rykkede pigerne op på en 2. plads og vandt dermed sølvmedaljer i 3. division. Meget imponerende af juniorpigerne!

Videoer af pigernes konkurrence kan ses her:

I de kommende uger skal pigerne træne på et nyt opvisningskoncept, da en stor flok af Nivås gymnastikpiger rejser til Italien for at deltage i gymnastikfestivalen Festival Del Sole i slutningen af denne måned.