Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Påsken stod traditionen tro i gymnastikkens tegn for de mange gymnaster fra Nivå Gymnastikforening. Hvert år afholdes det årlige Sjællandsmesterskab i påskeferien. Et stævne der afholdes over fire dage for både micro-, mini- og juniorpiger og –drenge samt seniorherrer og –damer.
 
Nivå Gymnastikforening stillede med 7 pigehold fordelt i de tre yngste rækker og for første gang i foreningens historie, deltog klubben med alle førstehold placeret i 1. division i de respektive aldersgrupper. 
 
Det blev ikke til medalje for de yngste Nivå-piger i microrækken. De to hold kørte flotte konkurrencer, men måtte se sig slået af dygtigere og mere erfarne hold. Begge hold sluttede som nr. 6 i hhv. 1. og 2. division. I næste weekend skal micropigerne til DM kvalifikationen i Grenaa. 
 
I minirækken deltog Nivå ligeledes med to pigehold. Pigerne fra 2. holdet kørte en stort set fejlfri konkurrence og fik tilmed divisionens højeste banekarakter og kunne stille sig på skamlen som samlede sølvvindere af 3. division. På 1. holdet hvilede et stort pres. Pigerne var efter sidste års DM finaler rangeret som nr. 3 i 1. division efter holdene fra Greve og Helsinge. Pigerne lagde hårdt ud med spring på banen og kunne med en karakter på 17,00, som er den højeste karakter givet på banen nogensinde i en minirække, gå selvsikkert videre i konkurrencen. Holdet leverede acceptable præstationer i spring på minitrampolin og i den rytmiske serie. Stadig med plads til forbedringer blev begge discipliner dog belønnet med næstbedste karakterer. Til både gymnaster og træneres store overraskelse kunne pigerne gå på skamlen som samlede sølvvindere med kun 0,8 point op til Sjællandsmestrene fra Greve og næsten 4 point ned til bronzemedaljevinderne fra GHG Herlev.
 
Efter en imponerende indsats fra minipigeholdende skulle selvsamme minihold deltage i sjællandsmesterskaberne sammen med de resterende juniorpiger fra foreningen. I juniorpigerækken stillede foreningen med 3 hold. 3. holdet er et nyoprettet hold for begyndere, der havde lydt til at stifte bekendtskab med gymnastikken som konkurrencesport. Holdet har kun trænet sammen siden 1. november 2014 og skulle ved dette års Sjællandsmesterskab deltage i deres første konkurrence. Pigerne var spændte, men yderst velforberedte. Målsætningen for pigerne var ikke at vinde medalje, men at gennemføre konkurrencen uden større fejl og med god gymnastisk teknik i grundspringene og den rytmiske serie. Pigerne levede fuldt op til dette og sluttede som nr. 6 ud af de 9 deltagende hold i 5. division. Foreningens 2. hold er en blanding af junior- og minipiger deltog i 4. division. Holdet lagde ud med nogle uheldige fejl på både bane og trampolin. Alligevel blev holdet belønnet med næstbedste karakterer i begge discipliner. Pigerne kom til gengæld stærkt igen i den rytmiske serie og leverede en toppræstation, som blev kvitteret med en karakter på 17,60. Divisionens højeste karakter og som er på niveau med andre hold i 1. division. 
til slut var det 1. holdets tur til at deltage i konkurrence. Holdet består af kun 2 førsteårs juniorer, mens de resterende 6 piger stadig er minier.
Holdet var opsat på at præstere bedre end ved minikonkurrencen dagen forinden, da der stadig kunne reduceres i mængden af fald på specielt trampolinen.
Pigerne lagde ud på banen og leverede som målet var – nemlig en endnu bedre præstation på banespringene. Desværre blev karakteren ikke helt derefter med kun 14,833 point. Alligevel kan holdet nu kalde sig sjællandsmestre på banen, da ingen andre hold formåede at levere en karakter i nærheden af denne. Pigerne fortsatte på trampolinen og med et ærgerligt gennemspring i den vigtige holdomgang, måtte pigerne spænde sig ekstra an for komme til tops i det samlede felt. Pigerne sprang derefter fuldstændigt fejlfrit og leverede ligeledes en næsten fejlfri præstation i den rytmiske serie. Holdet opnåede for første gang en karakter på 20,35 og overraskende nok sluttede pigerne som samlede bronzevindere af konkurrencen. Junior Sjællandsmestre blev Greve, for tiende år i træk, og sølvmedaljerne blev vundet af gymnasterne fra Herlufsholm.
 
Foreningen har nu tilbudt TeamGym-konkurrencehold for piger gennem 8 sæsoner. Fra en sidsteplads i laveste division tilbage i 2007 til medaljevindere i 1. division for både mini- og juniorpigerne i 2015 vidner om en god og målrettet træningsindsats fra både trænere og gymnaster. Med udsigten til nye og forbedrede træningsfaciliteter kan vi kun se frem mod nye og spændende sæsoner med endnu flere gode resultater.  
 
Videoer af Micropigerne herunder:
 
Videoer af Minipigerne herunder:
 
Videoer af Juniorpigerne herunder:
 
Holdbilleder:
Junior 1
 
Junior 2
 
Mini 1+2