Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Nivå Gymnastikforenings TeamGym Minipiger deltog i weekenden i 1. runde af TeamGym DM i Frederikshavn.
 
Førsteholdet kørte en flot konkurrence og fik den bedste placering et TeamGym hold fra Nivå Gymnastikforening nogensinde har opnået ved en DM kvalifikation. Holdet placerede sig som nummer 2 ud af de 102 deltagende hold. En imponerende præstation af de dygtige gymnaster og deres trænere. Holdet skal nu træne intenst frem mod 2. runde af DM d. 23-24. maj samt en forhåbentlig deltagelse i de officielle Danmarks Mesterskaber i TeamGym ved Winners Final d. 13. juni. Hertil kvalificeres kun de 4 bedste hold i hver række. Holdets ambition er at vinde medalje ved årets Danmarksmesterskaber.
Mini 1
 
Nivå GF deltog med to hold og andetholdet blev nummer 43 efter en konkurrence der desværre indeholdt en del pointdyre fejl. Dermed skal de konkurrere om medaljer ved DGF’s Forbundsmesterskaber i 6. division, hvor ambitionen er at vinde guld. 

Mini2
 
 
Videoklip af begge hold kan ses her: