Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Lørdag den 25. april har for Nivå Gymnastikforening været en succesfuld affære. Ikke nok med de flotte resultater fra idrætsgymnasterne, kunne foreningens juniorpiger på junior 2 og 3 ligeledes præstere imponerende gode resultater ved DM kvalifikationen, der blev afholdt i Taastrup.

Junior 3:

For det nyoprettede junior 3 var det deres første DM. Pigerne leverede en fin konkurrencepræstation på trods af de mange nerver og sluttede på en plads som nummer 60. Dette placerer holdet i 8. division til 2. runde af DM.

Junior 2:

Senere samme dag skulle junior 2 konkurrere og de kørte et brag af en konkurrence. Holdet startede deres konkurrence med banespring der dog forløb lidt nervøst. Pigerne gennemførte i fin stil og kørte derefter deres bedste rytmeserie til dato. Trampetspringene sad også lige i skabet og pigerne sluttede lørdagen med at ligge 5 point foran deres nærmeste konkurrent. Dog kom der 3 puljer mere om søndagen og der var nogle dygtige hold i disse der overhalede Nivås Junior 2’ere. Holdet sluttede på en samlet placering som nummer 18 og skal derfor i 3. division til 2. runde af DM. Holdets ambitioner er at vinde guld i deres division!

Junior 1:

Søndag var det Nivå’s junior 1. hold der skulle i aktion. Holdet manglede desværre to gymnaster grundet skader og skulle derfor gennemføre konkurrencen med blot syv gymnaster.  Pigerne klarede dog skærene rigtigt flot. De startede deres konkurrence på trampet. Holdet viste her tre runder sikre trampetspring uden kiks. Lidt usikkerheder i nogle af landingerne, men flot sprunget af holdet!

Pigerne kørte derefter en flot rytmeserie med høj score for udførsel. Holdet sluttede konkurrencen af med banespring. Her kneb det med at holde nerverne i ro og det resulterede desværre i et fald i holdomgangen og et mindre kiks i den sidste omgang. Pigerne sluttede på en samlet 6. plads og skal således konkurrerer i 1. division ved 2. runde af DM. Holdets ambitioner om at komme i 1. division i år er dermed nået og nu skal det blive spændende at se, om de kan kæmpe sig op i top 4 og kvalificere sig til Winners Final!

Video af holdene kan ses herunder: