Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Ved Nivå Gymnastikforenings forårsopvisning lørdag d. 22. marts var der fyldt med forventningsglade forældre på tilskuerrækkerne i Holmegårdshallen. Flere hundrede NG-gymnaster var på gulvet i løbet af dagen for at fremvise deres kunnen.

Der blev uddelt årsnåle for henholdsvis 5, 10 og 25 års medlemskab af NG.


Her ses Allan Frank-Nielsen der modtager sin 25års nål.

 

10 års nåle:

 • Hans-Henrik Holfelt
 • Niels Stengaard Hansen
 • Ove Kristensen
 • Torben Dalskjær
 • Günther Lentz
 • Lizzie Dalsgaard
 • Ina Jensen
 • Emil Zavilla Elbro
 • Laura Katrine Eckart Hansen
 • Gert Kondrup

 

5 års nåle:

 • Alma Bech Svarrer
 • Anna Studsgarth
 • Annabel Holm Andresen
 • Astrid Tingdal Kristensen
 • Cecilie Kjærgaard
 • Emil Broskov Nielsen
 • Emma Neha Palmqvist
 • Jesper Brorson Jensen
 • Julie Højbjerg Skieller
 • Line Jee Kristensen
 • Oliver Bertelsen
 • Sarah Rosenberg Larsen
 • Sidsel Vammen Vendelboe
 • Silke Elisabeth Kjær Hansen
 • Sine Klauber
 • Viki Stonor
 • Amanda Ingvild Dahl
 • Anne Ørsted
 • Azra Gürbüs
 • Bent Dibbern Petersen
 • Frederikke Veilegaard Pedersen
 • Hans Rasmussen
 • Ida Marie Jannerup
 • Lisa Klostergaard Christensen
 • Liva Kappel Simonsen
 • Melissa Isabell Eljen Larsen
 • Mie Møller
 • Nikoline Nonboe Opheikens
 • Nikoline S. Lindgaard
 • Otto Alsing
 • Svend Therkildsen

 

Stort tillykke til alle nålemodtagere!

 

Årets Medlemspris gik til Santos Hellung-Larsen der altid er klar til at give hjælpende hånd, hvis man har brug for det.

Årets Aktivetspris gik til Henrik Bjørn Bertelsen. Han har i det forgangne år lagt en stor arbejdsindsats og er aktiv i vores haludvalg. Han er en god samarbejds- og sparringspartner og ligeledes god til at få arbejde fra hånden.

Stort tillykke til de to prismodtagere!

 

Derudover var det Anton Benkjers sidste forårsopvisning som instruktør i NG. Efter 58 år som instruktør i foreningen har Anton valgt at dette er hans sidste sæson. Anton har allerede modtaget alle de hæderspriser der findes i vores forening og han blev i 2002 udnævnt som æresmedlem af NG. Formanden benyttede anledningen til at sige mange tak til Anton for hans mangeårige indsats i Nivå Gymnastikforening.
Antons gymnaster havde på eget initiativ kontaktet DGI og derfor var DGI Nordsjællands formand Per Frost Henriksen mødt frem. Hans tale kan læses herunder:

Kære Anton
Det er en stor ære, at få lov at stå her sammen med dig og dine gymnaster og være med til at afslutte en helt fantastisk frivillig indsats fra din side. Det er blevet til 58 år som frivillig - det er imponerende. Du holder dig godt trods den gulnede dåbsattest og en alder på 87 år. Din ranke ryg og dit dejlige smil gør noget ved os alle sammen.

Anton, du har igennem alle årene stået som den pligtopfyldende leder, der altid har passet dine hold til punkt og prikke. Du har været et forbillede.

Da jeg for et par siden ville have dig med til den årlige prisuddeling for idrætsudøvere på Rådhuset var svaret ”jeg skal passe mit hold klokken otte, så jeg kan kun komme, hvis det er før det”.Du har altid prioriteret idrætten højt.

Mange gymnaster kan takke dig for rigtig mange gode timer med fællesskab, sundhed og øvelser. Du har bevæget mange med din indsats. Du har med dine menneskelige kundskaber og din evne til at få andre i bevægelse, gjort den berømte forskel.

Jeg føler jeg har kendt dig alle dage. Du har altid stået for mig som en hædersmand, der gjorde noget helt særligt for det lokale liv. Du har altid været engageret i andre mennesker og været med til, at skabe det gode liv.

Ikke kun på idrætsgulvet. Men også fra din tid på Nivaagaard Teglværk, har du været med til at sætte dit præg på Nivå og været med til at bære noget vigtig historie videre. Du kan nærmest ikke lade være med at gøre noget for andre.

Du er et ordentligt og redeligt menneske, der ydmygt har taget dine frivillige opgaver seriøst. De seneste mange år er det dine oldboys drenge der har nydt godt af din kyndige vejledning, dit venlige og bestemte væsen og dit altid gode humør.

Selvom du ikke bryder dig om den store opmærksomhed omkring din egen person, så er du en ener, du er et ikon indenfor gymnastik – det er naturligt at du er æresmedlem i NG – Jeg vil gerne takke dig for din kæmpe indsats og ønske dig al mulig held og lykke.

Alle der er her i dag, skal tænke på, at det er frivillige som Anton, der gør det muligt, at I kan komme til træning og konkurrence – husk at anerkend jeres trænere/instruktører – Anton du har været guld værd for idrætten og for de mange du har trænet– tak for indsatsen – og tak for ordet.


Her ses Anton Benkjer med Oldboys-holdet ved deres sæsonafslutning.

 

Om aftenen var der børnedisco og buffet. På trods af besøget af brandvæsnet var det et rigtigt godt arrangement med god mad og en hyggelig atmosfære!

 

Tak til alle de tilstedeværende for en hyggelig og festlig dag!