Torsdag 09 Sep 2010
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Breddegymnastik for børn Holdene til dem med spræl i der godt kan lide at røre sig.
På disse hold er der plads til alle der vil lave gymnastik, danse, parkour og andre aktiviteter.
Breddegymnastik for voksne Dette er holdene hvor der er plads til at røre sig i en hyggelig og rar atmosfære. Vi har mange forskellige tilbud f.eks. Line Dance, Old Boys og Voksenmotion for både mænd og kvinder. Alle er velkomne!
Kvindelig idrætsgymnastikIdrætsgymnastik er udfoldelse af kraft, styrke, balance og smidighed i disciplinerne hest, barre, bom og gulv. Idrætsgymnastik er en hård, sjov og udfordrende sport. Nivå Gymnastikforenings kvindelige idrætsgymnaster har gennem årene vundet mange medaljer og mesterskaber.
Mandlig idrætsgymnastik Mandlig idrætsgymnastik handler om styrke, smidighed og masser af gåpåmod. Der konkurreres i de seks olympiske discipliner gulv, bensving, ringe, hest, barre og reck samt en syvende disciplin (specialøvelse) som kræver masser af smidighed og balance.
TeamGym TeamGym i Nivå Gymnastikforeningen dyrkes som en seriøs konkurrenceholdsport. Vi har pigehold i aldersgrupperne Mini(maks. 11 år), Junior(maks. 15 år) og Ynglinge(maks. 18 år). Der konkurreres i følgende 3 discipliner: rytmisk serie, spring på fiberbane og spring på trampet med og uden pegasus.
ESport Vi har i Nivå Gymnastikforening startet et E-Sport projekt op. Deltagerne skal selv medbringe computer. Arrangementernes varighed er som regel en weekend og der holdes flere arrangementer fordelt henover året.
Du er her: Hjem
8 medaljer til Nivås talentpiger ved Landsstigen 2009 PDF Udskriv Email
Skrevet af Suna Prendergast   
Lørdag, 28. november 2009 20:19

Så lykkedes det igen. Nivå løb med den samlede guldmedalje til dette års DM i stigegymnastik. Marie Skammelsen sikrede sig den samlede guldmedalje samt guld på diciplinerne barre, bom, gulv, basic line og måtte "nøjes" med en sølvmedalje på hest. Isabella Schaloffsky lavede en rigtig flot basic line og fik en sølvmedalje for sin øvelse. Isabella blev samlet nr. 8. I barren kørte Olivia Wray også en rigtig flot øvelse og sikrede sig en bronzemedalje. Olivia blev samlet nr. 6. Ida Marie Andersen blev samlet nr. 14 og Sarah Rosnberg blev nr. 9. Billeder fra konkurrencen følger snarest.

Senest opdateret: Mandag, 30. november 2009 15:04