Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

I weekenden deltog fire pigehold fra Nivå Gymnastikforening til 1. runde af Mini DM 2013 i Grenaa. Holdene bliver inddelt i divisioner baseret på resultaterne fra konkurrencen. I alt deltog 103 minipigehold(piger maks. 12 år) som skal fordeles på 13 divisioner med 8 hold i hver.

Begge Nivås Microhold skulle i konkurrence lørdag. Mikro 2 startede med en flot bane, og fik en score på 8,800. Derefter kørte pigerne trampet, med få fald, og fik en score på 6,250. De sluttede af med rytme, hvor de fik 7,600. Samlet fik pigerne 22,650, og en plads i 12 division. Mikro 1 startede med en super flot rytmeserie hvor de fik en flot karakter på 9,800. Derefter sprang de flotte spring på banen hvor de fik en score på 9,616, og sluttede af med trampet spring, med ligeledes få fald, men ellers flotte spring. der scorede de en karakter på 7,000. samlet fik de 26,416 og en plads i 10. division.

Søndag morgen startede Mini 2 ud med en flot rytmeserie der indtjente dem hele 14,033 point. En flot præstation og den højeste karakter holdet har fået til dato. Efter den flotte rytmeserie blev det tid til banen. Her kørte pigerne en rigtig flot og sikker bane, uden nogen fejl eller kiks. De fik en score på 10,833. Den flotte stil blev holdt igen da pigerne skulle springe trampolin, her var der dog et enkelt kiks og pigerne fik en score på 8,900. Det gav dem en flot samlet score på 33,766 point og opfylde deres mål om at komme i 4. division.

Senere på dagen skulle Mini 1 til konkurrence. Målet for pigerne var at komme i top 8 og dermed kvalificerer sig til en plads i 1. division og ligge i toppen af dansk gymnastik.
Pigerne startede på trampolin. Her fik de udvist stor sværhed, men samtidig stor sikkerhed, med kun et enkelt fald. Det resulterede i en flot karakter på 11,266. Herefter skulle pigerne lave deres rytmeserie. Der var nogle få fejl, hvilket resulterede i en lavere score end til sidste konkurrence, men pigerne fik alligevel hele 15,300 point. For at opfylde deres mål om en plads i 1. division skulle pigerne springe en rigtig god bane. De sprang en næsten perfekt bane og fik konkurrencens tredjehøjeste karakter. De 14.233 point var ligeledes nok til at sikre holdet en placering som nummer 8 og en plads i 1. division med samlet 40,799 point.

Video af alle holdene kan ses her: http://www.youtube.com/watch?v=d6-zFK3rQaE&list=PLqQUYfNtqNmGs0yeMFKBq4A905FxF6512

Alle resultater kan ses her: http://score.sporteventsystems.se/webresult.aspx?id=65