Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

 I weekenden den 9.-10. april deltog Nivå Gymnastikforenings idrætsgymnast Mathilde Bentsen i sit første Danmarksmesterskab i alderskategorien Youth med stor succes. 

Lørdag blev der afholdt mangekamp, hvor pigerne kæmpede om at opnå den højeste samlede score efter øvelser på både gulv, bom, i barre og to spring over hest. Mathilde gennemførte en flot konkurrence og fik point nok til at sikre sig den samlede sølvmedalje og en finaleplads på alle fire redskaber.

Finalerne på de enklee redskaber blev afholdt søndag, og her præsterede Mathilde igen nogle flotte øvelser. I spring over hest, på bom og på gulv vandt hun sølv i finalen, og i barren blev det til en bronzemedalje. 

Det er første gang, at der afholdes Danmarksmesterskaber i alderskategorien, og nu er der skabt tradition for en succesfuld konkurrence for Nivås idrætsgymnaster fremover. 

Stort tillykke til Mathilde og trænere.